Šroubky, Matky; Fantazie

6. února 2011 v 10:42 | Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri |  :-O
Než se zděsíte nad délkou článku - vzpomeňte si, kolik jsem tu za poslední dobu dalo dlouhých a pořádných článků? Jeden, tak je to - na přání jsem kreslilo a básnivě a komiksově tvořilo a teď tedy, prosím, musím vypsat svůj element spisatelský.

A než začnu vášnivě psát je třeba popsat, proč píši s takovou vášní... vy jste si totiž možná něčeho nemuseli všimnout, milí zablouditelé a poutníci chodící na moji planetku - já jsem totiž velehravé. Ne hravé tak, jako dítě - co jsem se v dětství naučilo, celý život jako bych hledalo a neustále vylepšovalo. Takže s mojí hravostí musí mít nejeden člověk potíž. Ale já jsem malé stvoření - mám na to právo! No a čeho jsem vášnivým hráčem také, mimo jiné? Počítačových her; ano, toho, k čemu je jistě většina z vás skeptičtějších, nemám pravdu?
A proto jsem dlouze, dlouze vybíralo, kterou mou oblíbenkyni vám představit. A protože v pondělí odjíždím navštívit vaši planetku a Prahu, město měst, nechám vám tady delší, snad kvalitním olejem promazaný článek - ať se dobře čte, zaujme, či líbí a nebo ukojí zvědavost!

Mašinárium

Většina slov končících na -ium je tajemných, označuje nějakou budovu či prvek (či bez onoho měkkého "i" tvrdý alkohol). "Machinarium"... Nezní vám to kouzelně, mechanicky, roboticky... perpetummobilicky?
Á, já hloupé - musím uvést holá fakta, bez kterých by se tentokrát článek neobešel. A tak jen stručně - slovo "robot" vymyslel Čech pan Čapek ve vynikající hře - dramatické - s názvem RUR. A hru Machinarium, která je nevšední adventurou a spíše uměleckým dílem, vymysleli také Češi - ze studia Amanita Design. Jejich historie je větvená a neustále se vyvíjející a já s napětím čekám, co vzejde z jejich pacek šikovných. Pro úplně neznalé tři úspěchy, z nichž jeden si dokonce můžete vyzkoušet - Jakub Dvorský, jeden z hlavních grafiků a návrhářů, navrhoval interiéry a hlavně postavy ve filmu pana Svěráka Kuky se Vrací minulého roku; druhý úspěch je pak skvělá hra Samorost - kterou si můžete zahrát přímo tady a zdarma a která udělala malou dírku do světa celému týmu a je podobná dílu, o kterém chci mluvit. A třetím, ale zdaleka ne posledním úspěchem ze všech budoucích úspěchů je jednoznačně světové ocenění hry Machinarium; o které bude řeč.

Nachází se mezi vámi jistě spousta blogerů a rozličných stvoření, která nemají o počítačových hrách ponětí a nechtějí s nimi nic mít. Ale já bych vám rádo ukázalo, že nejsou všechny stejné - některé mají neopakovatelný pocit a atmosféru naservírovanou v neskutečně zábavné formě, právě tak, jako Machinarium. Přijměte tedy pozvání, prosím, do Robotického Městečka - alespoň na chvilku:
Vítejte do Mechanoměsta!
Rozléhá se pípání v krajině, šumění vrtulek malých robůtků. Je před vás postavena cesta do onoho sídla všech dobře promazaných hlav, které jsou až dost vypočítavé (aby ne, se svými kalkulátory místo mozků) a vy se ocitáte v roli malého, na odpadkové smetiště plné plechů a šroubků vyvrhnutého Robůtka. A tady se za menších rad složíte - prože vaše rameno se válí tady a nožička zas onde - a vlastně přijdete na to, jak celou hru ovládat: a to naprosto jednoduše. Machinarium totiž jako adventura naprosto skvěle funguje - má jednoduché ovládání, na kterém jsou kolikrát postaveny nevšední hádanky a hříčky, které se vám staví do cesty.

Ono použité slovo adventura je odvozené od "adventure" jako dobrodružství a je vryto do srdcí většiny hráčů jako něco, v čem jde o to co nejvíce toho posbírat a používat inteligence k řešení problémů a prokecávání rozhovorů.
I v tomhle se Machinarium svými principy liší - ve hře neuslyšíte ani jedno slovo a přesto budete všemu rozumět. Samotný příběh se odvíjí od milých, komiksových bublin, které se objevují nad hlavičkou Robůtka - vždy jako vzpomínka na danou osobnost, kterou potkáte - ať už je to tlustý mocipán, vychrtlý bachař nebo Robůtkova milá, všichni mají svůj podklad a nějaký osobní příběh... Všechno je kořeněno správně použitým, dalo by se říci anglicky jemným humorem, kterého je přesně tak akorát a jde ruku v ruce s linií příběhu.
A právě příběh je spolu s grafickým zpracováním a celkovým pocitovnem nejsilnější. Jen tak, chtělo by se říci "ledabyle" odvyprávěný, ale skvělý. Nechci vám prozrazovat ani v nejmenším, jak se odvíjí a jak pokračuje po doputování do městečka v samém úvodu, to ne...

Podívejte se pozorně na onen vyňatý obrázek ze hry - nepřijde vám naprosto skvěle nakreslený a zvládnutý, do každého detailu? Tak je vymazlená každá lokace ve hře - a že jich je... putyka, kde se roboti nalévají Slunečnicovým olejem, chrám, kde lelkuje robotí Rabín, výtah do pětipatrové budovy... A každá z postav má unikátní otisk duše designerů, kteří mají svou práci strašně rádi a všechno dělají neželezným, ale lidským srdcem.
Každá z hádanek pak má zpracování a vůbec styl naprosto nezaměnitelného charakteru, který vás zavádí blíž a blíž mezi roboty. A že to nejsou hádanky, minihry a mozaiky hříček jednoduché, je nabídnuta v jakékoliv situaci použitelná nápověda pro ty, kteří si skutečně užívají  jen bytí součástí robotické komunity z trubiček a plíšků a jejich mozky už jsou zavařeny dostatečně :)

Jste-li teď totálně zmatení, nedivím se vám, ani v nejmenším. Vnadím vás jen k tomu, aby jste si Machinarium zkusili a zahráli nebo alespoň sáhli po přiloženém odkazu na Samorost - protože takhle potrápit své mozkové závity, ty malé, šedé buňky, ta ozubená kolečka jež spřádají plány a pak vítězoslavně zadrncají "Už to mám!" a zároveň se vyblbnout ve vyumělkovaném světě, zírat nad grafickým umem a originalitou.. to je jedinečné. Je to jedna z mála her, kterou bych doporučilo zcela každému i tomu, kdo se dosud s žádnou nesetkal.
Dává totiž ohromný prostor fantazii a představivosti, která je tu otisknuta autory a my si jí můžeme přebrat, vstřebat a stát se součástí onoho nerezavějícího světa. A já jsem rádo, že jste alespoň - kdo jste chtěl - dočetli až sem. Vím, že mnoho lidí dlouhé články nečte ale pro vás, kteří ano a pro ty, kteří ukojili zvědavost - tady je skvělá, roztančená písnička z ulic Robotího Městečka i s vizuálním doprovodem, která vás už snad zaručeně dostane a vy místo čtení mých blábolů okusíte hru za Robůtka sami!


Mašinárské


Vaše Mašinárské poblouzněně
olej popíjející
Stvoření :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Klidný cvok Klidný cvok | Web | 6. února 2011 v 11:28 | Reagovat

Ten obrázek na konci mě dostal :-D

2 Sikar Sikar | Web | 6. února 2011 v 11:45 | Reagovat

někteří z nás mají ponětí.

někteří s nás dokonce už za svůj život stvořili RPG adventuru s hrací dobou 24 hodin

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 6. února 2011 v 13:17 | Reagovat

Roboti z lepší společnosti popíjejí olej z bulharských růžových plantáží.

Já hrál akurát "plastelíňáka" a takovýho toho bojovýho králíka ...

4 Eri Eri | Web | 6. února 2011 v 13:54 | Reagovat

Och, jak ti to sluší, když jsi vymašinkované!
Už si tady asi hodinku hraju a můžu ti říct, že tyhle hry, ať už skřítečková, nebo robotková, jsou super. Nejlepší je na tom ten aha efekt "jé, že mě to nenapadlo hned". Děkuji za inspiraci, asi se ze mě stane hráč. .))

5 Janinka Janinka | Web | 6. února 2011 v 14:37 | Reagovat

Ty už nejsi Chlupaté, ale Plechové? :D Hezky napsáno, jen šiř herní osvětu, třeba se ti někoho podaří nakazit...
No nic, já se jdu transformovat na háčkovanou holku a jdu hrát LBP2.. :-)

6 uajiii uajiii | Web | 6. února 2011 v 15:18 | Reagovat

Ahoj, Tlusťjoch říkal, že kdybych na jeho fotce našel UWO, tak ti mám říct. A31 kalendárium- Je to ten strom vzadu před bytovkou- vypadá, že každou chvíli začne mávat...

7 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 6. února 2011 v 17:01 | Reagovat

Samorost miluju :-) Díky za zprávu o Machináriu

8 taroe taroe | Web | 6. února 2011 v 17:13 | Reagovat

Užij si Prahu ;) Já jsem loudala po centru dva dny za sebou, tak už toho mám celkem dost xD Ale počasí už je tu docela pěkné a výhled od hradu bude fajn :)
O téhle hře už jsem slyšela, Samorost jsem možná i kdysi dávno hrála. Zní to velmi tajemně. Ano, přesně tenhle styl her mi k Tobě pasuje ;) Dokážu si živě představit, jak se tam Malé Chlupaté Stvoření prochází mezi těmi robotickými budovami a šedivými horami...
Grafická stránka je vážně úchvatná a netypická. Skutečně úplně jiný svět, fascinující. Popsalo jsi to skvěle :) Jako jsou spřízněné duše, tohle je pro Tebe tvá spřízněná hra, že? :)

9 Vysmátá Vysmátá | Web | 6. února 2011 v 17:19 | Reagovat

machianrium je úžasné, před rokem a něco? jsme ho s kamarádkou hráli pořád :) kolikrát jsme museli hrát tu střílecí nápovědnou hru, abychom s tím pohli dál, raději nepočítám :D :D

10 Memorin Memorin | E-mail | Web | 6. února 2011 v 17:27 | Reagovat

Opravdu horoucně miluji animované a kreslené filmy. Od Rychlé roty, po ty dospělejší lidi od světoznámé lampičky! Jsou s takovým neopakovatelným kouzlem a navíc je to úžasná vzpomínka na dětství, kdy jsem ještě nebla líná si přivstat ráno a zapnout televizi [teď jsem ospalec, který nachází svou hyperaktivitu nejvíce po nocích (samozřejmě nikde v barech a různých putikách, že áno) a na televizi se nedívám vůbec :D] Ah, Bob a Bobek, to jsou moje časy. Poslední animák, co jsem viděla bylo Číslo 9, vidělo jste? ;) Dodávají něco opravdu neopakovatelného a smířlivého. Já jsem pořád tak strašné dítě i se svými hroznými depresemi.
Mám v počítači obrázek z tohoto, ale u Malinovi nohy, jsem nemohla dojít z čeho je. Proto srdečně děkuji ta cesty osudu, které mne k tobě dovedly. ;) A užij si to v Praze, já se konečně pokusím přepatlat tu slíbenou báseň do podoby, která vězí v mém fantazijním mozečku. Moc ráda čtu tvé články o mimozemské civilizace, možná taky trochu, že jsem mimozemšťanem. ;)

11 Victoria* Victoria* | E-mail | Web | 6. února 2011 v 19:20 | Reagovat

Tak jdu sem na blog a už dopředu se těším, jaký další zajímavý a originální článek tu bude:D a nejsem zklamaná, je tu přesně to, co jsem očekávala:) Že tu narazím zrovna na roboty, to jsem ani ve snu nečekala:D

12 Lucerna Lucerna | Web | 6. února 2011 v 20:14 | Reagovat

tak to nepoznam ??? skusim na to mrknut, ci mi to pojde :-D

13 Atyiya Atyiya | Web | 6. února 2011 v 20:47 | Reagovat

Praha je krásná, užij si ji, též se těším až se tam opět dostanu...
počítačovým hrám neholduji, zaujal mě dobyvatel, ale zatím ho jen z dálky zkoumám...
Jinak, měla jsem dotaz, u článku s obrázky na přání, mohlo by jsi se na něj podívat? :o)

14 Ovca Vypatlaná Ovca Vypatlaná | Web | 6. února 2011 v 20:51 | Reagovat

Znie to dosť dobre, a síce hry vôbec nehrávam, prečo neskúsiť niečo, čo odporúča Malé Stvoření? Podľa toho obrázku a videa to vyzerá presne tak, ako si to napísalo. ;-)
...
A kľudne si môžeš "posvačit" aj nabudúce, ďalšia časť bude už zajtra. :-)

15 ratuska ratuska | E-mail | Web | 6. února 2011 v 21:10 | Reagovat

Na hry sice moc nejsem, ale určitě se na to mrknu. Já totiž nikdy u žádné nevydržím, bratr mě donutil hrát Oblivion, který mi teď smutně pomrkává na ploše. Hrála jsem ho asi dva dny, teď už se mi nějak nechce. Ale milovala jsem Kyrandii, je to sice hra stará jak metuzalém, ale mé osobě velmi sympatická :-).

16 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 6. února 2011 v 21:15 | Reagovat

PS: Stvoření se může i ozvat. Vezmu ho na citročaj...

17 Sikar Sikar | Web | 6. února 2011 v 21:48 | Reagovat

Hmm, jelikož jsem si nezapamatoval, kdy chce Stvoření na Zemi, koukám, že já se zrovna v ten čas těžko objevím...

18 Benda z Monia Benda z Monia | Web | 6. února 2011 v 21:57 | Reagovat

Machinarium je vypečená záležitost. Samorosty taky... Ostatně - oboje (vlastně otroje - dva samorosty, jedno machi :D ) mám dohraný.

19 Johanka Johanka | Web | 6. února 2011 v 23:03 | Reagovat

Samorost znám moc dobře a tohle mě uchvátilo zejména didžeridovou hudbou. Budu si pamatovat a jakmile nějaký fajnšmejkr rozbalí Machinarium přede mnou, hned se pokochám osobně.

20 The The | Web | 6. února 2011 v 23:06 | Reagovat

Omlouvám se za ten informativní komentář. Ale vyhodnocení druhého a zadání třetího kola spisovatelské soutěže máš tady: http://povidkareni.blog.cz/1102/vyhodnoceni-druheho-a-zadani-tretiho-kola :)

21 sayu sayu | 7. února 2011 v 12:13 | Reagovat

Jé, vypadá to moc hezky! Děkuji za doporučení, jsem rovněž velký hráč a n ějakou zajímavou adventuru hledám již dlouho :-) Akorát mě trochu trápí cena Machinária. Vypadá to, že v nejbližší době si ho nezahraji...No,prozatím jsem si alespoň zkusila demo.. :-P pěkná hra!

22 Cady Cady | Web | 7. února 2011 v 17:36 | Reagovat

Rum...mmm :3

Máš pravdu - Machinarium opravdu zní tak nějak kouzelně, mechanicky, roboticky a dokonce i perpetummobilicky (ať už to podivuhodné slovo znamená cokoliv). Ůůh, vždycky jsem chtěla být robůtkem! A adventury mě baví. Možná, že si tu hru nějak seženu! A ta videa na youtube... ůůůůůch! Jak kouzelné! Já si to snad fakt za každou cenu někde seženu!

23 Shariony Shariony | Web | 7. února 2011 v 17:51 | Reagovat

Stvořeníčko, tuhle hru jsem hrála! Tedy jen kousek, setkala jsem se s ní na seznam.cz a první část cesty tam byla zadara, za celou hru se mi už nechtělo platit. Ale vzpomínám na to, bylo to zábavné a člověk u toho musel docela dost přemýšlet. Tedy já se aspoň snažila :D
Jinak, když jsem byla mladší, tak jsem byla spíš proti počítačovým hrám. Teď to hraní naprosto chápu :-D Jen na seznamu nejdou hrát hry pro dva hráče, jako třeba kris kros nebo šachy, protože tam jsou úchyláci. Jako fakt. 8-O
A jaký byl výlet do Prahy? Těším se, že tu povyprávíš ;-)

24 Geisha Geisha | Web | 7. února 2011 v 18:07 | Reagovat

To je zrada. Co ta fotka na konci? Chceš nám snad říct, že jsi robot? Že chlupatá stvoření ani chlupaté planetky neexistují? Ach, ty krutý světe :D

[23]: Taky mám pocit, že jsem se s ní někdy setkala :)

25 sl.F sl.F | Web | 7. února 2011 v 19:27 | Reagovat

Tak jsem zkoušela demoverzi :D a zjistila jsem, že jsem strašnej dement :D ale uznat se musí, že grafika a to celé prostředí je okouzlující a hra je tak nějak celá roztomilá :)

26 Mimbral Mimbral | Web | 8. února 2011 v 9:16 | Reagovat

A někteří přátelé se na hrách stávají závislí a místo toho, aby si povídali, mačkají třeba Dotu. Někdy bych toto zakázala =) Ale jsou hry, které vážně člověku i něco přinesou - jen kdyby bylo víc času, to bych to i možná zkusila, ale... =)

27 DayDreamer DayDreamer | Web | 8. února 2011 v 9:19 | Reagovat

Hezky jsi to popsalo, ale já, jak bych to řekla, už na hry moc nejsem. Ani dřív jsem moc nebyla:D
Užij si výlet do Prahy a doufám, že přidáš potom pár fotek!

28 ethnea ethnea | Web | 8. února 2011 v 14:58 | Reagovat

Vyborny tip, hned si delam poznamku a pri nejblizsi prilezitosti sezenu. Dekuju za krasnou recenzi, rozhodne me navnadila.

29 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 8. února 2011 v 18:24 | Reagovat

[1]: Kam tě dostal? To snad ne! Musím ho příště lépe uvázat! :D

[2]: Vím vím! :-) Don Plchos je mým uctívaným polobohem jakožto výrobce her, neboť bych také někdy samo chtělo okusit, jaké to je když mi pod rukama vykvete něco originálního a interaktivního, ať už film nebo právě hra...

[3]: A Jazz rozléhá se jejich domovinou Bulharskou... :-)

[4]: Ahaefekt! Na ten musím napsat ódu, že? :D :-D Skvělé, skvělé - ten pocit, že jsem někoho navedlo k hraní Mašinária!

[5]: :-) Sackboy musí mít z takové Sackgirl radost!

[6]: Ay ay, sir! Už ho vidím, děkuji za upozornění. Ach ta UWa zrádná!

[7]: Já zbožňuju Amanita Design. To, co předvádí je neskutečné! :-) Jsem rádo, že Samorost znáš.

[8]: To není pravda - ne já to popsalo skvěle, to ty. Spřízněná hra, spřízněná herní duše... přesně tak :-) Přesně, přesně tak, milá Taroe.
Jako branka do jiného světa.

[9]: Já také, to se neboj :D Nejsem Einstein a proto se mi líbí, že hra nabízí možnost vyzkoušet si i nápovědy. A ty ilustrace v té knížce nápověď za to zkrátka tak moc stojí!! Nejvíc jsem se zaseklo u sovičky, která je na drátě, protože jsem tušilo, že jí tak mám sundat, ale nešlo mi to... :-D

[10]: A třeba jsme všichni mimozemšťané, nepoutaní jen ke gravitačnímu poli Země. :-) Jsem rádo, že cesta osudu mne propletla s tak poetickou duší, jako jsi ty - a s pohádkami to mělo malé stvoření, které chytá pokroucenou anténkou kanály Země, naprosto stejně. Teď už se na televizi nekoukám skoro vůbec ale dříve jsem animovanosti milovalo. Krteček je vlastně tak trochu mým hrdinou a srdíčkem dětství :-) :-)

[11]: :-D Tak to potěší - nečekanost, náhoda a navíc očekávání splněná na jedničku, děkuji děkuji! :-)

[12]: To jsem rádo, že jsem takhle vyprovokovalo! :-)

[13]: Já se také pokaždé těším, až se tam znovu dostanu. Nevadí, že k nim nerada přičicháváš... já zase ne úplně rádo hry na internetových prohlížečích :-)

[14]: Perfektní, perfektní! Už jdu čísti. Za to jsem hlavně moc a moc rádo, když i někdo, koho hry nezajímají, alespoň "přičichne" k vůni kovu nabízené...

[15]: Tak to je snad poprvé kdy já, her znalé, slyším jméno, co neznám! A staré jako metuzalém jsou nejlepší :D Oblivion není můj šálek čaje, já jsem na sérii Gothic. Ale není to nekvalitní hra, vůbec ne! Jsem rádo, že zaujalo.

[17]: Nevadí, milý Šiško :-) Jindy třebas!

[18]: Tak to je bomba a překvapení! Super, Bendo! :-)

[19]: A to je zajímavé, protože já se kolikrát u některých her raději kochám, než abych samo ozkoušelo! :-) Jsem zvědavo, kdo před tebou ten balíček rozbalí.

[21]: I demo moc mile potěší. Cena je docela nepříjemná, ale nikterak závratná... a mě to za to určitě stojí! :-) A zdravím náruživou hráčku! :-D

[22]: Tak to je skvělé... nevěřila bys, jak moc mě těší že takhle někoho k Machinariu přivedu, i kdyby to splnil byť jen jediný člověk, budu mít pocit, že jsem mu pomohlo stát se trochu známějším - videa vskutku nalákají silně, silně! :-)

[23]: Vím vím, úchyláci jsou dnes všude, na to musí dávat malinký tvor jako já pozor :D Já jsem náruživě hravé od malička. Na Seznamu? To ani nevím, super! I demo dokáže perfektně navnadit :-)

[24]: Neboj se, milá Gejšo - stále jsem chlupaté a Alfa Centaurské :D To já se jen takhle transformuji na malinký zlomek sekundy vždycky, když se mi to hodí! :-)
Doufám, že to bylo setkání příjemné a létaly jiskry od plíšků!

[25]: Roztomilost je moc fajn věc, viď? :-) Jsem rádo, že tě hra zaujala.

[26]: Mě Machinarium skutečně přineslo mnoho, mnoho... zábavu, inspiraci, vtip, roztomilno... milá Mimbral, můj bráška také pořád mačká Dotu! :-D

[27]: Nevadí, nevadí :-) Fotky nemám! Já nemělo film, ó jéjej! :-D

[28]: Vnady navnadily! To jsem strašně šťastné. NA svůj prut mechanoprut jsem si vás uchytilo, rybky moje... :-)

30 eM eM | Web | 8. února 2011 v 18:48 | Reagovat

Ten obrázek je vskutku pěkný, je to tak propracované. Myslím, že to taky zkusím, za zkoušku nic nedám. ^^

31 Mami Mami | 8. února 2011 v 23:43 | Reagovat

Ze všech PC her jsou mi adventury nejbližší. Sice již několik let nemám vůbec čas hrát, ale Samorost jsem také stačila poznat a ocenit práci vývojářů. Spojení vektorových animací s rastrovými fantasy planetkami je perfektně sladěné. Robotíky zatím neznám. Díky za tip.

32 Fantaghira Fantaghira | Web | 15. února 2011 v 19:20 | Reagovat

Já snad kvůli tobě začnu hrát počítačové hry! Tohle znělo totiž vážně zajímavě :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.